Automatiserade flöden
I grafisk produktion stöter man ofta på delar eller hela flöden som är repetitiva. Det kan exempelvis gälla pdf-generering, korrektur/översättning, konvertering av filformat, preflight osv. Det finns stora vinster i tid och pengar om detta automatiseras och hanteras maskinellt. Idag finns kraftfulla standardverktyg för detta som kan skräddarsys i detalj efter behov.
Datorer är inte smarta, men de gör det de blir tillsagda, gång på gång, medan vi människor snabbt tråkas ut av monotont arbete. Många kreativa medarbetare sitter fast i jobb som lika gärna kan utföras automatiskt. Dessutom brukar datorerna göra den sortens arbete både snabbare och säkrare. Målet bör vara att datorerna gör allt det som de är mest lämpade för, som pdf-generering, preflighting, filkonvertering, kontroller och så vidare, medan medarbetarna gör det som kan lägga till verkligt mervärde.
Vi använder gärna Gradual Switch som är ett plattformsoberoende, snabbt, beprövat och brett använt verktyg för att bygga flöden. Samtidigt är det unikt anpassningsbart och kan knyta samman funktioner ifrån andra program. Där specialfunktioner behövs kan vi fylla luckorna med scriptning och programmering. Skräddarsytt är alltså nyckelordet. Satsar man på Gradual Switch så vinner man också skalbarhet. Det vill säga, du kan börja i liten skala och växa vidare utan att den ursprungliga investeringen går förlorad.
De verktyg vi använder är skalbara, från enkla flöden i en liten arbetsgrupp till avancerade system för stora tryckerier och tidningar.
I den lilla skalan kan ett sådant flöde sköta pdf-generering så att man inte låser upp användarnas datorer med sådana uppgifter. Batchkonvertering och sortering av filer som levereras in per e-post eller ftp är ett annat exempel.
I den större skalan kan det röra sig om komplexa produktionssystem, med generering, kontroll och distribution av dokument.

STATUS 2012-05-20 21:39:
OK